تک چراغ روشن هنر و ادب رشت. مصاحبه با روزنامه همشهری

DSC_0814 پرویزفکرآزاد هنرمندی است که  با پیشینه سه دوره عضویت در هیات مدیره خانه فرهنگ گیلان  هم اکنون ریاست این  هیئت مدیره را بر عهده دارد.

     وی  در روز ۲۷ اسفند سال ۱۳۳۳  زیر آسمان شهر رشت چشم به  جهان گشود.  در کارنامه هنریِ فکر آزاد  فعالیت در عرصه هایی چون  شعر، داستان، عکس و فیلم کوتاه درج شده است. توجه او به زبان گیلکی در آفرینش آثار هنری  ستودنی است. آثار او در نشریاتی چون بازار، نقش قلم، کادح، كتاب كادوس، گيله‌وا، دادگر، فرهیختگان، همشهری، ره آورد گیل و  آوای شمال به چاپ رسیده است.

پرویز فکر آزاد در گفتگو با خبرنگار همشهری اظهار کرد: خانه فرهنگ گیلان در سال 1380 به همت جمعی از هنرمندان گیلانی در رشت تاسیس شد. البته اولین تلاش‌ها برای ایجاد خانه‌ای که جایگاه دیدار و عرضه آثار هنرمندان و اهالی فرهنگ این دیار باشد دریکی از روزهای زمستانی سال 77 درجمعی خصوصی مطرح شد. این ایده کم کم جان یافت و نخستین هسته‌ آن در روزهای پایانی همان سال پا گرفت.

وی افزود:  حقیقت آن است که گذر از هزارتوهای اداری برای دریافت مجوزهای قانونی برای این نهاد، از حوصله و توان همه‌ اعضا خارج بود جز شادروان « مرتضی کریمی» ترانه سرا و نقاش گیلانی، اولین مدیر مسئول خانه که
با صبوری و توانمندی  کم نظیر تمامی آن مراحل دشوار را تاب آورد و سرانجام کار رابه منزل مقصود رساند .

 این هنرمند در ادامه گفت:نخستین جلسات رسمی خانه فرهنگ گیلان از دو اتاق کوچک در آتلیه باروک آغاز شد و پس از آن در خانه‌ای اجاره‌ای در کوچه نصراله زاده واقع در خیابان بیستون رشت به کار خود ادامه داد. در سال 1390 با فراخوان هیئت مدیره وقت، جمعی از هنرمندان و یاوران و اهالی اندیشه کمرهمت بستند تا چراغ این کانون فرهنگی را در عمارتی تاریخی برای همیشه روشن نگهدارند. خانه‌‌ای باشکوه در محله قدیمی ساغریسازان که پس از مرمت در 22 اردیبهشت 1391 با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی از جمله پروفسور فضل اله رضا که از کانادا رنج سفر را بر خود هموار کرده بود افتتاح شد. در حال حاضر خانه فرهنگ گیلان با بیش از صد نفر عضو هنرمند و یاوران فرهنگ دوست خود در بیشتر زمینه های هنری به فعالیت  در قالب گروه‌های مختلف ادامه می دهد.

زیر سقف عمارت دیدنی خانه فرهنگ گیلان ، هنرمندان در عرصه های متفاوتی فعالیت می کنند. فکر آزاد یاد آور شد: گروه های شعر و داستان فارسی، شعر و داستان گیلکی، سینما، تئاتر، تجسمی، معماری و موسیقی  و… با تشکیل جلسات  در برنامه های از پیش تعیین شده  ماهانه، فعالیت مستمر و موثری در ارتقاء فرهنگی استان دارند. علاوه بر آن مراسم رونمایی کتاب و برنامه های نقد و بررسی آثار نویسندگان و شاعران و نیز نکوداشت کوشندگان عرصه علم و ادب و هنر، برپایی نمایشگاههای  نقاشی و عکس و تشکیل کارگاه های مختلف مانند نمایشنامه خوانی و فیلمنامه خوانی و عکاسی و همایش و سخنرانی در زمینه معماری،  از فعالیت های مهم خانه فرهنگ گیلان محسوب می شود.

وی افزود:  اما نباید از یاد برد که این نهاد تنها  با حمایت های مردمی و حق عضویت های اعضای خود اداره می شود و جز با مشارکت همگان  پابرجا نخواهد ماند.

 این هنرمند در پایان تاکید کرد: اهل اندیشه همواره به نان قناعت و وارستگی خود سرخوش بوده‌اند  و اگراینک ضرورت روشن نگاه داشتن چراغ این خانه را دریافته‌‌اند، نه برای خود که برای آینده فرزندان این سرزمین است تا خانه‌ای در خور آنان به یادگار نهند. خانه فرهنگ گیلان می کوشد  تا فرزندان آینده را از آفات و بلایایی که در کمین آنان است و مهلک ترین آن عاری شدن از تعقل، تفکر و اندیشه است مصون نگاه دارد و آنان را با پدران و مادران خود آشتی داده برسر خوان فرهنگ و هنر در این خانه سامان دهد.

مریم ساحلی

اول اردیبهشت 94

این مصاحبه را در همشهری بخوانید

همچنین بخوانید:   گزارش روزنامه همشهری از گیل قصه: قصه شنیدن به زبان مادری حال و هوایی دیگر دارد

5 دیدگاه در “تک چراغ روشن هنر و ادب رشت. مصاحبه با روزنامه همشهری

  1. زحمات اقای فکر آزاد ستودنی است با درایت ایشان وهدایت درست شان تمامی حاشیه های خانه برطرف شده ومسیر خوبی را طی می کند. موفقیت هر چه بیشتر برای ایشان و دیگر هنر مندان خانه را ارزومندم

  2. زحمات جناب فکر ازاد در خانه فرهنگ ستودنی است با مدیرت خلاقشان حاشیه های خانه فرهنگ برطرف شده ارزوی موفقییت ایشان ودیگر هنر مندان خانه را ارزومندم

  3. من خود گواهم كه آقاي فكر آزاد چقدر زحمت كشيده و هنوز هم سعي و تلاش مي كنند تا خانه فرهنگ گيلان هر روز بهتر از روزهاي قبل و متعالي تر شود ..البته همت ديگر عزيزان را در هيئت مديره، اعضاء خانه و ياوران و هنرمندان خوب كيلاني را نبايد نا ديده گرفت ..به اميد بالنده تر شدن هرچه بيشتر خانه فرهنگ ..

    1. بسیار ممنونم دوست گرامی. اعضا و یاوران خانه فرهنگ گیلان قطعا در بالندگی هر چه بیشتر آن، نقشی پر رنگ تر از من دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *