نوروز عموی! زود باموی؟ یا دیر باموی؟

دوروست دوازده روز و دوازده ساعت و دوازده دقیقه و دوازده ثانیه تا بهار بمانسته بو کی سیفیدی نزه، خانه در صدا بوخورد. ننه سرمایا باور نامویی! خو چومانا دست فوسه. چند مرتبه پیل پیلی بزه! نه خاب نیدنده‌بو. اونی کی هر سال اول بهار وا باموبی! دوروشت هیکل و نمدی کلاه به سر و سیفید دراز گیس و حنا دوسته ریش، آبی کمرچین و سه متر ونیم ترمه گردن شال، قصب شلوار(یک نوع پارچه ظریف از کتان ) دوکوده و تخت نازک گیوه به پا و عصا به دست، خنده دشکنه و خو دستانا وازه کوده، ننه سرما کشاگیفتنه واستی.

 

 

 

حکایت کوتاه گیلکی- نوروز عموی

فایل صوتی این داستان با اجرای فهیمه دهقانی، شهرام دفاعی و  پرویز فکرآزاد
دیچین واچین: جواد اصغری

 

همچنین بخوانید:   شمعدانی ها

2 دیدگاه در “نوروز عموی! زود باموی؟ یا دیر باموی؟

  1. درود بر شما.اینکه مشخص میکنید گویش برای کجای گیلان هست خیلی جالبه. اگر از داستانهای جدید هم استفاده کنید خیلی خوبه تا جوان ها یاد بگیرن در زندگی روزمره گیلکی استفاده کنند.چقدر خوب شد که از موسیقی شاد استفاده کردید.البته به نظر من باید پایین از صدای هنرمند باشه. و چقدر جالبه که از تصویر هنرمندان هم استفاده کردید.یک برنامه مدرن با موضوع حفظ ارزشهای محلی خدا قوت و خسته نباشید.

    1. درود و سپاس. شما می‌توانید برای شنیدن قصه های مدرن و سنتی گیلکی از کانال تلگرام گیله قصه استفاده کنید. همینطور از پیج اینستاگرام گیله قصه، کافی ست در اینستاگرام یا تلگرام این لینک را سرچ کنید:
      @gileghesseh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *